Arhitektura brez duše je kot človek brez telesa. |
Lokacija objekta |
Makro lokacija objekta: Primorska - Goriška Brda - Medana |
Pogled z gornjega dela Brd na Medano v daljavi |
Mikro lokacija objekta: Medana - zaselek Medansko, hišna številka 58
Hiša leži na griču obdanem z vinogradi in naravo.
Del objekta je gospodarsko poslopje kot pri večini kmetijskih objektov.
V času trgatve se uporablja za predelavo grozdja v vino.
Sedanja namembnost objekta je sprejem gostov v centralnem prostoru
in pod pergolo ter v času trgatve za obedovanje trgačev.
Pogled na sprednjo južno fasado objekta - obstoječe stanje.
Dvorišče
Izsek dela hiše - pergola pred glavnim vhodom.
Zadnji - severni del hiše obrnjen s pogledom na pokrajino.
dovoz do gospodarskega poslopja, ki zajema polovico površine hiše.
DOBRI PRIMERI ZDRAVE PRENOVE OBSTOJEČIH OBJEKTOV
Inovativen pristop pri oživitvi starih ruševin.
Nevsiljiva prenova objekta.
Zlitje arhitekture z pokrajino (primerni materiali in primerne dimenzije).
Potrebno je imeti občutek za prostor.
Zlito s prostorom.
Interierji: tudi ko oblikujemo oz. urejamo notranjost je pomembno, da damo prostoru neko atmosfero, ki nakazuje tudi kje se nahaja objekt oz. čemu je namenjen. Prostoru damo dušo.
Vse kar je staro in ima vrednost se splača ohraniti in ne odvreči kot smeti.
NARAVNI MATERIALI IZ OKOLJA, KJER ŽIVIMO
Ko prenavljamo, obnavljamo nek star objekt v specifičnem okolju se je potrebno držati določenih pravil. Prvo in najpomembnejše je ohranitev identitete objekta. To obdržimo tako, da ne spreminjamo bistveno tlorisa objekta, da ohranjamo naravne materiale iz domačega okolja, da upoštevamo arhiotektonske elemente, ki sovpadajo v okolje,razmerja, naklone streh in barve.Pri tem moramo upoštevati izročilo, se z njim okoristiti in omogočiti ljudstvu, da bo na novih družbenih osnovah znalo uporabljati dragoceno dediščino in jo razvijati do vedno višje kulturne stopnje.
Na Krasu se reče kamniti kritini skrla, v Brdih pa laštra. Namen je v obeh primerih isti - kot kritina, le da je na Krasu bolj razširjen način kritine.
Druga opcija laštri je planetka - debelejša opečnata ploščica, običajno na vidni strani z vzorcem v obliki romboida.Na fotografiji vidimo tesarsko obdelavo glave špirovca. Poznamo več vrst tovrstne obdelave.
Eden od ključnih materialov je tudi les, ki ga najdemo pri konstrukcijah ostrešja, včasih pri izdelavi etažnih plošč, pri izdelavi zunanjih balkonov (paju ali gank), ter pri stavbnem pohištvu tako kot tudi v notranjosti objekta.
Kamnit okenski okvir - "t'lar" z železno mrežo - "galtre" (predvsem v pritličnih delih objekta). Tipičen arhitektonski element primorske gradnje.
Znano je, da so se objekti; vsaj na podeželju, gradili iz okoliških materialov. Največkrat najdemo različne vrste kamna. Spremlja ga tudi opeka.
Nekdanji trend v oblikovanju interiera - rulo - vzorčast valjček za poslikavo na zid. V različnih barvnih odtenkih (zelena , modra, rjava).
Primer kapne lege na Primorskem.
Primer pozidave novih zidnih niš. Skladnost adaptiranega z obstoječim.
MOJ PROJEKT: PRENOVA OBSTOJEČEGA OBJEKTA :
Sprednja fasada objekta. Če primerjamo fotografijo obstoječega stanja in novo obnovljen objekt ugotovimo,
da se oblika in razporeditev oken in vrat ni bistveno spremenila. Na stranskem delu sem dodal pokrito teraso, ker je bila to želja stranke. Važno je, da je skladna z celim objektom oz. da ne predstavlja tujek na objektu.
Zadnja fasada objekta. Ta del hiše je povsem nov, kajti v obstoječem stanju je tu gospodarsko poslopje, ki smo ga sicer ohranili v pritličju.
Stranski del fasade. Tu se nahaja pokrita terasa in glavni vhod v stanovanje. |
TLORISI OBNOVLJENEGA OBJEKTA :
Tloris nadstropja. Tukaj se nahaja bivalni del oz. dnevni del, kjer najdemo vse tipične prostore in zunanjo pokrito teraso za velika nedeljska kosila.
Tloris pritličja. Del prostorov je namenjena predelavi grozdja in shranjevanju vina, del pa prostoru za druženje in obedovanje v času trgatve.
Leseno ostrešje.
Prečni prerez objekta.
Vzdolžni prerez objekta.
Brici si predstavljamo Brda kot Toskano v malem, a še zdaleč ni tako.
Mala izpoved: Potrebno bo vložiti veliko truda preden bomo dosegli takšno stopnjo mentalitete, kot jo imajo Toskanci.
Namreč treba bi bilo vlagati v celoten prostor in ne samo v posamezne objekte. Večina prenov, obnov, rekonstrukcij, novo gradenj ne sovpadata z okoljem. Primanjkuje občutek za prostor. Vse kar se naredi, se naredi po principu čim več, čim ceneje, kvaliteta ni prvotnega pomena. Da ne govorimo o estetiki. Namesto da bi z novimi stvaritvami dodajali vrednost okolju ga sistematično degradiramo. Posledica. Čez 20 let se bo idilična podoba Brd povsem uničila. Ni pa vse v temu. Veliko je tudi v naših glavah za postoriti. Potrebna bi bila večja povezanost v turistični in obrtni ponudbi.Večje bi moralo biti individualno ravnanje z okoljem (onesnaževanje, urejenost vrtov in druge okolice, vzdrževanje čistosti).
Res je. Brda so razmeroma mlada občina. Občina je šele v začetnih korakih (infrastruktura, promet), a že so opazni mačehovski pristopi do reševanja problemov. Potrebujemo večjo enotnost, bolj zdrav razum in več spoštovanja. Gledati moramo širše od našega dvorišča. Vsem nam Bricem bi moralo biti v interes ohranjati in vzdrževati to čudivito okolje, ki ga imamo. In ne iskati primerjave od drugod temveč se zavedati kaj vse nam naše okolje lahko da in ga tako bolj spoštovati.